chirurgia plastyczna

Pomoc w przypadku urazów

Każdego dnia ludzi wokół nas spotykają nieszczęśliwe wypadki. Już samo w sobie przeżycie wypadku jest niezwykle traumatyczne. Tymczasem bardzo często pozostają po nim również ślady fizyczne, zwłaszcza blizny. Obecnie coraz częściej ofiarom wypadku przychodzi z pomocą chirurgia plastyczna.

Problem z bliznami

Nie trzeba wcale bardzo poważnego wypadku, by na ciele powstały brzydkie blizny. W dawnych czasach używano różnego rodzaju maści, np. z cebuli, żeby zmniejszyć zabliźniony obszar i możliwie jak najlepiej zregenerować tkankę. Nawet kiedy ludowe metody zastąpiono naukowym, maści, okłady i masaże nigdy nie dawały takich efektów, jakie dziś może dać chirurgia plastyczna.

Dzięki operacji plastycznej można zniwelować znaczą część blizn, zmniejszyć je, a przede wszystkim sprawić, że przestaną być uciążliwe. Wiele blizn powypadkowych utrudnia np. prawidłowe poruszanie się – chirurgia plastyczna ma za zadanie uporać się z tym problemem.

Korekcja blizn

Nie da się ukryć, że problem z bliznami nigdy tak do końca nie zniknie, ponieważ nawet operacja usuwania blizna jest zabiegiem chirurgicznym, pozostaje więc po niej ślad. Trzeba zatem pamiętać, że mamy raczej do czynienia z korekcją blizn, nie zaś z całkowitym ich usunięciem. Warto też, żeby pacjenci od początku wiedzieli jakie zmiany może przynieść taka operacja, zanim się jej poddadzą.

Operacja korekcji blizn przeprowadzana jest przy miejscowym znieczuleniu. Zadaniem chirurga plastycznego jest usunięcie tkanki, która zagoiła się w nieprawidłowy sposób i stworzenie idealnych warunków do zagojenia rany powstałej podczas jego pracy.

Stare blizny

Korekcjom podlegają również stare blizny, których pacjenci nabawili się często jeszcze w czasach gdy chirurgia plastyczna nie była na tak wysokim poziomie jak obecnie. Są to zarówno blizny powypadkowe, jak i stare ślady po operacjach.

Bez względu na to czy usuwane były stosunkowo nowe czy stare blizny, pacjent zawsze musi pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarza po operacji. Inaczej może się okazać, że tkanka nie zrośnie się tak ładnie, jak powinna.