Rozpoczynasz budowę? Zadbaj, aby była toaleta na budowy

Organizujesz budowę? Jest kilka ważnych kwestii, o których należy pamiętać rozpoczynając budowę. Koniecznie przeczytaj ten artykuł i zobacz, o jakich 3 kwestiach musisz pamiętać, gdy organizujesz budowę.

Zawiadom nadzór budowlany o rozpoczęciu budowy

Według przepisów prawnych, na 7 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych, inwestor ma obowiązek powiadomić o terminie powiatowy lub wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego. To, który inspektorat będziesz powiadamiał zależy przede wszystkim od placu budowy. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenia pozostałych uczestników procesu budowlanego, czyli kierownica budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego (gdy realizujemy standardowe projekty domów jednorodzinnych, wtedy nadzór inwestorski nie jest wymagany). W oświadczeniu kierownik budowy stwierdza sporządzenie planu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia, jak i to, że przyjął obowiązki kierowania ową budową.

Plac budowy musi być odpowiednio zagospodarowany

Organizacja prac budowlanych wymaga od Ciebie spełnienia jasno określonych w ustawie Prawo Budowlane zasad zagospodarowania terenu. Oprócz tej ustawy, należy również wziąć pod uwagę przepisy BHP, jak i rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Na placu budowy wymagane są: ogrodzenia i wyznaczenia stref niebezpiecznych, wykonania dróg, wyjść i przejść dla pieszych, doprowadzenia energii elektrycznej oraz wody, urządzenia pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i socjalnych. Nie można również zapomnieć o oświetleniu naturalnym i sztucznym, zapewnieniu właściwej wentylacji, jak i łączności telefonicznej. Pamiętaj także o urządzeniu składowisk materiałów budowlanych. Warto tutaj wspomnieć o tym, że szczegółowe zasady zagospodarowania placu budowy zależą od rodzaju przeprowadzanej inwestycji. Prawo ustanawia mniejsze wymogi, gdy realizowane są standardowe projekty domów, poważna inwestycja deweloperska musi spełniać dużo wyższe uwarunkowania.

Zapewnij ekipie budowlanej socjalne zaplecze

Bardzo ważne na budowie jest socjalne zaplecze, do którego wliczana jest toaleta na budowy. Wbrew pozorom, załatwienie tego zaplecza nie jest trudne i nie wymaga od Ciebie wielkich umiejętności organizacyjnych. Wystarczy, że zadzwonisz do odpowiedniej firmy, która w swojej ofercie ma takie urządzenia sanitarne, a ona zajmie się już wszystkimi formalnościami i podpowie Ci, jaka toaleta na budowy jest idealnym rozwiązaniem na budowę.