strefa silesia

Skoki w tandemie wymagają doboru spadochronu

Wbrew pozorom nie każdy spadochron jest taki sam. Dobierany jest indywidualnie, co więcej nie zależy tylko od samego skoczka i wiąże się z różnymi zmiennymi. Również podczas skoków z instruktorem dopasowywany jest odpowiedni sprzęt. To, że ktoś skacze na co dzień z jednym, nie oznacza, że przy każdym skoku będzie on odpowiedni.

Najważniejsza jest waga skaczących

Podczas doboru spadochronu absolutnie niedopuszczalne jest zaniżanie swojej wagi, tutaj pewnie prym wiodłyby kobiety. Skoki w tandemie charakteryzują się tym, że za skaczącego myśli instruktor i to on ostatecznie podejmuje decyzję dotycząca wielkości czaszy. Nie oznacza to jednak, że nie możemy mieć wiedzy, która kiedyś może przydać się w praktyce. Instruktor dobierając spadochron i tak założy trochę wyższą wagę na was obojga, ale to nie jedyna zmienna, od której zależy po jaki sięgnie. Czasza dobierana jest również w zależności od wysokości, z której będziecie skakać. Pierwszym ważnym powodem jest gęstość powietrza, która coraz wyżej jest mniejsza, a tym samym spadochron powinien być większy. Drugim skok z wysokości ponad poziomem morza. I tu zasada jest ta sama, im wyżej nad poziomem morza, tym większa czasza.

Dobór spadochronu zostawmy specjalistom

Jeżeli skoki w tandemie spodobają ci się na tyle, że będziesz chciał przejść cały kurs spadochroniarski, ważne jest pamiętać o jeszcze kilku czynnikach dotyczących spadochronu. Spadochron dobierany jest również częstotliwością skoków, dopiero po przekroczeniu pół tysiąca, możesz swobodnie go dobierać. Wcześniej musisz uważać m.in. na kształ czaszy. Eliptyczne dozwolone są po wykonaniu 300 skoków. Im więcej ich wykonasz, tym mniejsze i bardziej zwrotne mogą być twoje spadochrony. Pamiętajmy również, żeby sprawdzić na jakiej wysokości należy otwierać spadochron. Ten zapasowy z założenia jest trochę mniejszy od głównego, żeby nie przeszkadzał, musi się jednak mieścić w granicach dopuszczalnej dla ciebie normy. W wyniku balansu obciążenia spadochron o tym samym kształcie może różnie zachowywać się w powietrzu. Zawsze przed samodzielnym skokiem warto jednak skorzystać z rad instruktora odnośnie spadochronu. Może się okazać, że będziemy mogli zmienić rozmiar szybciej niż nam się wydaje. Im mniejszy spadochron, tym bardziej jest zwrotny i więcej możliwości daje nam podczas lotu.

Tekst powstał we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic.