Nowoczesność przydomowych oczyszczalni ścieków

14411020081211742454484817Nieustanny postęp technologiczny budownictwa umożliwia wybór prostych i funkcjonalnych rozwiązań w różnych segmentach tej dziedziny. Przykładem tego jest rosnąca popularność przydomowych oczyszczalni ścieków, które stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnego szamba. Warto dowiedzieć się, co wyróżnia ową nowoczesną metodę.

Definicja

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to kompleksy urządzeń neutralizujących ścieki, które pozbawione toksyn, zostają odprowadzane do gruntu. Najczęściej montowane są one przy różnorakich obiektach zagrodowych takich jak domy jednorodzinne, domy letniskowe, zabudowania inwentarskie.
Można wyróżnić kilka charakterystycznych cech domowych oczyszczalni ścieków, są one m.in:

  • autonomiczne: to urządzenia oczyszczające ścieki z konkretnych budynków, dla których zostały zaprojektowane,
  • biologiczno-mechaniczne: działanie oczyszczalni bazuje na wykorzystaniu rozwiązań mechanicznych, które warunkowane są przez procesy biologiczne,
  • bytowo-gospodarcze: oczyszczają ścieki pochodzące z gospodarstw domowych, czyli wody zużyte do kąpieli, prania, zmywania itd.

grawitacyjne: w większości opierają się na grawitacyjnym przepływie cieczy.

Dlaczego warto?

Mając ogólne pojęcie o działaniu przydomowych oczyszczalni ścieków, warto znać ich zalety. Co sprawia, że coraz więcej klientów decyduje się na to właśnie rozwiązanie?
Przede wszystkim, są to urządzenia ekologiczne i niezagrażające środowisku, proces filtracji mechanicznej wraz z reakcjami złóż biologicznych powoduje całkowite oczyszczenie wody ze szkodliwy składników. Ten argument bez wątpienia przemawia do osób, którym bliska jest kwestia ochrony natury. To ważne w dobie coraz większej świadomości w dziedzinie ochrony środowiska. Dla oszczędnych jest kolejny pozytyw – przydomowe oczyszczalnie ścieków są ekonomiczniejsze niż tradycyjne szambo, nie wymagają opróżniania, a w porównaniu do kosztów jakie pochłania kanalizacja miejska potrafią zwrócić się już po upływie niespełna 4 lat. W porównaniu do budowy szamba, szacowany czas po którym instalacja oczyszczalni powinna zacząć się zwracać to około 3 lata użytkowania. Nieskomplikowana eksploatacja urządzenia również działa na jego korzyść, przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga jedynie kontroli nad złożem biologicznym, które powinna znajdować się w komorze w odpowiednich proporcjach. Niezawodność przydomowej oczyszczalni ścieków zapewniają materiały z których są wykonane elementy instalacji takie jak wysokiej wytrzymałość tworzywa zapewniające jej szczelność, odporność na korozję chemiczną oraz uszkodzenia mechaniczne

Podsumowanie

Podsumowując wykorzystanie instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków w obiektach zagrodowych możemy dostrzec wyraźną przewagę nad szambem tradycyjnym czy przyłączem do sieci kanalizacyjnej. Niewielka cena w stosunku do minimalnych kosztów oraz pracochłonność eksploatacji powoduje iż wykorzystanie przydomowych oczyszczalni staje się coraz bardziej powszechne, z uwagi na brak szkodliwego oddziaływania na środowisko w niektórych gminach bez większego problemu można otrzymać refundację na budowę pokrywające ponad 70% wartości inwestycji.