Rodzaje fornirów meblowych

forniry mebloweFornir to bardzo cienka listwa drewna, która znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Jest między innymi wykorzystywana do produkcji mebli oraz innych elementów wyposażenia i wykończenia wnętrza. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu materiału, które różnią się pod względem technologii produkcji oraz właściwości.

Osoby, które są zainteresowane tego typu tematyką, na przykład chcą wybrać naprawdę dobre rozwiązania w czasie kompletowania wyposażenia wnętrz, powinny poznać podstawowe cechy, które charakteryzują forniry meblowe. Warto jednak jednocześnie pamiętać, że niezależnie od rodzaju tego typu materiału, jest on zawsze wykony jedynie z naturalnego drewna, które jest cięte na bardzo cienkie arkusze. Różnica polega jedynie na procesie obróbki, któremu poddawane są różne produkty.

Wśród rozwiązań, które znajdują szerokie zastosowanie w produkcji mebli, można między innymi wyróżnić tak zwane okleiny modyfikowane. Jest to rodzaj fornirów produkowanych z popularnych gatunków afrykańskiego drewna. Dzięki szczegółowo opracowanej technologii obróbki tego materiału można osiągnąć bardzo ciekawe efekty estetyczne. Okleiny tego typu nie tracą nic z naturalnego wyglądu, są jednak pozbawione różnych wad, takich jak sęki, czy różnice we wzorze poszczególnych arkuszy. Dlatego uznawane są przez wiele osób za ładniejsze niż całkowicie naturalny fornir.

W przypadku oklein naturalnych, które nie przechodzą tego typu obróbki, jakość jest równie wysoka. Problem może stanowić przede wszystkim dobranie arkuszy o podobnym wyglądzie. Dla niektórych osób paradoksalnie taka wada staje się właśnie zaletą, ponieważ pozwala na uzyskanie unikalnego i całkowicie niepowtarzalnego wyglądu mebli i innych elementów wyposażenia. Naturalne wady i skazy są więc zaletą, która nadaje drewnianej powierzchni wyjątkowy charakter oraz oryginalny wzór.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki fornir najlepiej wybrać, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt? Oba wytwarzane są w stu procentach z drewna bez domieszek czy dodatków sztucznych materiałów. Zarówno naturalny, jak i modyfikowany fornir wyróżnia się dużą estetyką i doskonale imitują drewno. Dlatego też kwestia wyboru między tymi dwoma rozwiązaniami to przede wszystkim kwestia upodobań estetycznych. Warto jednak pamiętać, że naturalne forniry produkowane są często z drogich, szlachetnych gatunków drewna. Wyróżnia je duża odporność na uszkodzenia, jednak mają również dosyć wysoką cenę, co warto wziąć pod uwagę w czasie wybierania i planowania zakupu mebli.

Forniry meblowe znajdziesz na stronie Atpol.com.pl