Czy montaż domowej sauny to dobry pomysł?

 

Miłośnicy wypoczynku w saunie coraz częściej biorą pod uwagę instalację kabiny we własnym domu. Czy rzeczywiście jest to dobry pomysł? Czy sauny do domu wymagają konkretnych warunków, jeżeli chodzi o metraż pomieszczenia lub inne parametry?

 

Sauna sprzymierzeńcem zdrowia i dobrego samopoczucia

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nie sposób w jednym zdaniu wymienić wszystkich korzyści, jakie mogą nas spotkać przy regularnym użytkowaniu sauny. Z tych najważniejszych na pewno warto wspomnieć o oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych substancji, poprawie krążenia i przemiany materii, świetnym wpływie na wygląd i kondycję skóry oraz o przeciwdziałaniu dolegliwościom kości, mięśni i stawów. Sesja w saunie to także gwarancja odstresowania się po ciężkim dniu i porcja głębokiego relaksu.

 

Dobroczynny wpływ sauny na nasze zdrowie i nastrój sprawia, że regularne z niej korzystanie staje się coraz popularniejsze. Tym bardziej, że w ostatnim czasie z impetem weszły do sprzedaży nowoczesne sauny do domu, które dzięki swej kompaktowej budowie, mogą znaleźć swe miejsce niemal w każdym lokum mieszkalnym.

 

Zakładać domową saunę czy nie zakładać?

 

Jakiś czas temu sauny znajdowały miejsce tylko w nielicznych willach i rezydencjach, dziś jest to coraz powszechniejszy widok, bez względu na metraż domu czy mieszkania. Sauna do domu nie wymaga bowiem dużej ilości miejsca. Możemy zakupić ją w dowolnych wymiarach, toteż nie ma żadnych przeciwwskazań, dla których nie miałaby ona znaleźć się nawet w małym mieszkaniu w bloku.

 

Jeśli więc posiadamy w mieszkaniu lub domu trochę wolnego miejsca i chcielibyśmy, aby spoczęła na nim sauna, spokojnie możemy spełnić tę zachciankę, jednak warto zastanowić się uprzednio, jakiego typu kabina najlepiej sprawdzi się u nas. Sauna do domu może przybrać formę suchej, mokrej, parowej lub infrared. Poszczególne typy sauny niosą ze sobą przymus spełnienia określonych warunków w pomieszczeniu, np. obecności instalacji elektrycznej w przypadku sauny zasilanej piecem na prąd czy obecności przewodów odprowadzających dym w przypadku sauny, której częścią składową jest piec na drewno.

 

Sauna do domu – plusy i minusy

 

Zalety sauny do domu są niezaprzeczalne, przede wszystkim, posiadając taką kabinę, możemy korzystać z niej, kiedy tylko chcemy. W każdym momencie, gdy tylko nabierzemy ochoty na sesję w towarzystwie gorącego powietrza możemy wejść do sauny, bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to dużo wygodniejsze i mniej czasochłonne rozwiązanie, niż wizyty w ośrodkach rekreacyjnych czy centrach SPA. Drugą ważną zaletą saun domowych jest ich duży wybór i możliwość dostosowania kabiny do własnych potrzeb. Ponadto, warto wspomnieć o łatwości i szybkości montażu nowoczesnych kabin grzewczych bez konieczności wykonywania mozolnej instalacji czy remontu.

 

Walory prozdrowotne oraz duża przystępność saun do domu sprawiają, że zdobywają one coraz większe grono zwolenników. Czy są zatem jakieś minusy zakupu takiej sauny? Ich wadę może stanowić jedynie cena, która nadal nie należy do zbyt niskich. Drugim mankamentem jest niemożność korzystania z sauny w przypadku niektórych schorzeń, toteż zanim ją kupimy, upewnijmy się, czy aby na pewno będziemy mogli ją użytkować.