plac zabaw

Po czym poznać bezpieczne place zabaw?

Kiedy na dworze jest taka pogoda jak teraz, aż prosi się by wyjść na dwór. Można znaleźć dobry plac zabaw, by tam spędzić czas z dziećmi. Jak rozróżnić miejsca, na których bez obaw można się bawić od tych, które lepiej jest omijać z daleka?

Wybieraj tylko place zabaw z prawdziwego zdarzenia

Żeby znaleźć place zabaw
z prawdziwego zdarzenia, trzeba w pierwszej kolejności postawić na te, które są nowo wybudowane. Każdy, kto decyduje sią na tak dużą inwestycję, musi zadbać, by plac zabaw spełniał najbardziej surowe normy unijne. Inaczej nie miałoby to większego sensu. To pierwsze kryterium, którym należy się kierować. Jednak nie zawsze jesteśmy na bieżąco z realizacjami i planami budżetowymi gminy. Może się przecież zdarzyć, że plac zabaw, który stoi w tym samym miejscu już dobrych kilka lat i wciąż dobrze wygląda. Następną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to sposób prezentacji obiektu. Powinien dobrze wyglądać, bo bez tego ani rusz. Tylko place zabaw z prawdziwego zdarzenia są odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych. Te zrealizowane z komponentów mizernej jakości bardzo szybko tracą na wyglądzie. Materiał zaczyna pękać, farba schodzi, a zainstalowane sprzęty nie są stabilne. Nowoczesna place zabaw są kolorowe i mają fantazyjne kształty. To sprawia, że cieszą oko. Podobają się nie tylko dzieciom, ale również rodzicom, którzy doceniają ich styl i jakość wykonania.

Jak było kiedyś?

Place zabaw starego typu, jakie pamiętamy jeszcze z czasów dzieciństwa nie były tak kolorowe. Sprzęty były mało zróżnicowane. Huśtawki niestabilne i pokryte zwykłą farbą. Dwie-trzy dekady wstecz coś takiego jak ekologiczne malowanie nie istniało. Wszystkie farby i lakiery, niezależnie do jakiego celu wykorzystywane, były niezdrowe. Miały sporą ilość szkodliwych dla organizmu substancji. Niestety, do tej pory można spotkać jeszcze takie place zabaw, których powłoka zawiera szkodliwe dla organizmu substancje, a zabawa na nich jest zwyczajnie niebezpieczna. Zestawienie miejsc zabaw, które były kiedyś, a które są teraz to dwie skrajności. Dawne place zabaw w ogóle nie pobudzały wyobraźni. Wszystkie wyglądały niemal identycznie. Brak było w nich polotu. Były zwyczajnie nudne i nieciekawe. Te same sprzęty, styl wykonania. Do dyspozycji dzieci zazwyczaj były huśtawki, ślizgawka, karuzela i piaskownica. Nie było mowy o fantazyjnych sprzętach i urozmaiconej zabawie. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła – i całe szczęście.

Więcej ciekawych propozycji nowoczesnych placów zabaw znajdziesz na stronie: http://spil.pl